Płocki Klub Mangi i Anime "ShiroIguru"

Spotkania klubu odbywają się w spółdzielni na ulicy Gierzyńskiego 17


#1 2012-10-08 22:07:53

 Anger of Dragon

Gniew Smoka

9492707
Skąd: Płock
Zarejestrowany: 2011-12-21
Posty: 218
Punktów :   
Ulubione Anime: Steins;Gate
Ulubiona Manga: Naruto
Ulubiony Bohater: Shikamaru Nara
WWW

"Rodzaje zależności gier komputerowych i książek" - praca maturalna

Wielu uważa gry komputerowe za brutalną, pozbawioną wyższej wartości rozrywkę. Twierdzą iż to negatywny, kulturowy twór naszych czasów. Obserwując rynek elektronicznej rozrywki nie sposób zaprzeczyć tym zarzutom. Wiele z nich jest przykładem bezmyślnej uciechy dla mas, lecz zdarzają się - na szczęście co raz częściej- wyjątki. Gry, które w odróżnieniu od multimedialnego kiczu przepełnione są nowatorskimi pomysłami. Produkcje, oferujące odbiorcom wielogodzinną fabułę i możliwość - choć przez chwilę - wcielenia się w bohatera niezwykłej interaktywnej przygody.

Coraz więcej twórców gier komputerowych opiera swoje produkcje na znanych tytułach książek pozwalając graczom wcielić się w postać swych idoli ze świata literackiego. Co więcej, coraz bardziej powszechnym zjawiskiem stał się fakt, iż pisarze tworzą książki na podstawie gier komputerowych, co wskazuje na bogactwo treści i fabuły tych drugich.
Najbardziej wciągającym typem gier i literatury jest dla mnie fantastyka, dla której to twórcy tworzą nowe, odrębne światy pozwalając odbiorcom oderwać się od szarej codzienności. Wspaniałość tego gatunku najbardziej uwidoczniona jest na piśmie. Książka daje bowiem o wiele większe możliwości przekazu wizji autora aniżeli obraz gry. Pismo nie niesie ze sobą ograniczeń technologicznych, które występują w przypadku fantastyki "growej". Dlatego też nic nie zastąpi wrażeń potęgowanych wyobraźnią występujących podczas wertowania lektury. Niestety w dzisiejszych czasach co raz więcej młodzieży woli grać w gry komputerowe aniżeli czytać książki. Na moim przykładzie jednak mogę stwierdzić, że świat multimedialny może skłonić do czytania literatury, czego jestem dobitnym przykładem.

Gdy prawie dziesięć lat temu zaczynałem swą przygodę ze światem wykreowanym przez J.K. Rowling nie miałem pojęcia, iż został on przedstawiony na piśmie. Moja fascynacja tym uniwersum zaczęła się bowiem niecodziennie bo od gry Harry Potter i Kamień Filozoficzny. Udana gra sprawiła, iż zacząłem szukać informacji o genezie tytułu produkcji. Gdy usłyszałem, że gra jest na podstawie powieści to postanowiłem ją przeczytać. Od tamtej pory stałem się tzw. Potteromaniakiem i wcale tego nie żałuję! To doświadczenie sprawiło, iż na własnej skórze przekonałem się, że dla młodych ludzi to nie książki a gry komputerowe są bardziej ogólnodostępne - a na pewno są łatwiej przyswajalne, bo interaktywne. Natomiast najważniejsze jest to, że dzięki grom można przesiąść się od ekranu monitora do twardej okładki, czego jestem przykładem.

Rynek gier jest bardzo dynamiczny i nastawiony na zmiany, a kolejne części Harrego Pottera są idealnym przykładem ewolucji gier komputerowych. Na przełomie dziesięciu lat obserwowałem wydawanie kolejnych części książek i ich multimedialnych odpowiedników o przygodach młodego czarodzieja. Zaobserwowałem w nich pewną stałą a mianowicie fakt, iż literatura i sposób przedstawienia świata przez panią Rowling jest niezmienny, a jego ewolucja była kosmetyczna. Kolejne części owszem zmieniały swój charakter na mroczniejszy, lecz nie było tu mowy o widocznym jakościowym przeskoku w przód jaki widoczny był w grach.

Pierwsza część gry Harry Potter i Kamień Filozoficzny była zarezerwowana dla młodszych fanów książek, gra była typową zręcznościówką zbudowaną na podstawie fabuły książki. Dlatego też, nie trzeba było dużo przy myśleć, a kolejne przygody przychodziły do nas same. Sytuacja ta zmieniała się, a każda kolejna część wprowadzała jakąś nowość w multimedialny świat Pottera. Najnowsza szósta już części gry Harry Potter i Książę Półkrwi to dojrzała i "poukładana" przygoda. W "szóstce" stajemy się poważnym nastolatkiem i musimy wykazać się większymi umiejętnościami manualnymi jak i logicznym myśleniem. Zagadki stawiane nam przez twórców są zbyt trudne do rozwiązania dla młodych graczy. Adaptacja elektronicznej szóstej części została dopracowana przez dużą grupę twórców filmu, jak i samą J.K. Rowling. Specjalnie na potrzeby gry powstała cała masa projektów architektonicznych, a aktorzy grający w filmach o Harrym Potterze użyczyli swojego wizerunku bohaterom gry. Należy również wspomnieć, iż każda postać zachowywała się tak, jak była opisana w książce.

Jako fan i potteromaniak w grze dopatrzyłem się wielu ciekawostek. Mogłem też zwiedzić prawie cały Hogwart zaprojektowany w dbałości o każdy szczegół opisany przez autorkę.

Kolejne dzieło warte omówienia to mistrzostwo polskiej literatury fantasty. Mam na myśli Wiedźmina pióra Andrzeja Sapkowskiego dzięki któremu pisarz zasłynął na całym świecie. Wiedźmin - za granicą nazywany „The Witcher” - stał się inspiracją dla polskiej firmy CD Projekt Red do stworzenia gry komputerowej, która została ogłoszona najlepszą polską grą jak i jedną z najlepszych gier RPG w historii.

W 2001 roku powstała filmowa adaptacja przygód Wiedźmina, która okazała się wielką klapą. Do  świata Sapkowskiego przylgnęła łatka dzieła, które musi pozostać w świecie literackim. Polskie studio CD Projekt, porwało się więc na "wielką wodę" a tworzona przez nich gra była bardzo oczekiwana.  Gra tuż po wyjściu została przetłumaczona na 15 języków i sprzedała się w ponad  milionie egzemplarzy oraz zdobyła ponad 100 nagród na całym globie. Wielu graczy po raz pierwszy zobaczyło grę polskiej marki i to tak doskonale wykonaną.

Sama gra „Wiedźmin” jest sequelem książkowych przygód Geralta z Ryvii i opisuje zupełnie nową kartę z jego historii. Kartę, którą pomagał zapisywać sam Sapkowski, co z pewnością ucieszy fanów serii. Pisarz pomagał i ściśle nadzorował adaptację swego dzieła, co więcej w pełni zaakceptował taką kontynuację historii sagi.

Fani mieli jednak mieszane uczucia. Z jednej strony zaniepokojeni byli faktem, że gra może zniszczyć tak genialne zakończenie sagi, przy którym nie jedna osoba wylewała łzy. Czytając ostatnie strony „Pani Jeziora" główny bohater, jak i jego towarzysze oraz ukochana umierają. Biorąc pod uwagę, iż w growym "Wiedźminie" mieliśmy grać Geraltem, fakt jego śmierci komplikował sprawę. Jak z tym problemem poradzili sobie twórcy? Otóż w grze, jakimś cudem Geralt przeżywa i po długiej rehabilitacji wraca do swego Wiedźskiego fachu, lecz tym razem to od nas jako graczy zależy, czy będzie dalej obojętny wobec losów ludzkości, czy nie. Zależnie od naszych poczynań możemy doprowadzić do jednego z trzech zakończeń. Sama fabuła jednocześnie jest tak skonstruowana, że nawet osoby nie czytające nigdy wcześniej dzieł o Wiedźminie nie stracą wiele na fabule, gdyż główny bohater (jak to zwykle bywa w takich produkcjach) traci pamięć.

CD Projekt na kilka sposobów reklamują polską literaturę na świecie. Pierwszym z ciekawych pomysłów jest dołączenie kilkudziesięciostronicowego  opowiadania „Wiedźmin” do pudełka z grą -pierwszego opowiadania, od którego to wszystko się zaczęło. Kolejnym jest wmieszanie w świat gry kilku postaci i historii wzorowanych na fabule takich dzieł jak „Balladyna” Słowackiego. A jeszcze ciekawszym zabiegiem jest recytowanie przez Barda Jaskra fragmentów „Dziadów” A. Mickiewicza.

Wielu fanów gier komputerowych po zagraniu w „Wiedźmina” sięgnęło po dzieła literackie A. Sapkowskiego, tym bardziej, że do gry poza pierwszym opowiadanie pt. "Wiedźmin" została dołączona także mapa świata zaprojektowana przez samego autora, która pokazuje miejsca w których toczy się fabuła gry, jak i te obecne wyłącznie w literaturze.


Kolejną produkcją jaką chcę opisać jest świat Warcrafta. Ta wspaniała gra, która doczekała się kilku części i kilkudziesięciu milionów oddanych fanów na całym świecie. Była także inspiracją dla wielu pisarzy do stworzenia literackich historii na ich podstawie. Ja niestety czytałem tylko jedną z książek Richarda A. Knaak'a "Studnia Wieczności". Była to pierwsza z książek stworzonych na podstawie tej gry. Jest to prequel historii z multimedialnych produkcji. Opowiada najdawniejsze czasy, przebieg pierwszej wojny z Legionem oraz historię lat młodzieńczych bohaterów, których spotykaliśmy wcześniej w grach komputerowych.

Jedną z gier bazujących na świecie Warcrafta jest World of Warcraft. To Massive Multiplayer Online RPG, czyli gra w której wcielamy się w jedną z postaci i wraz z tysiącami innych graczy eksplorujemy przeogromny świat, bierzemy udział w wojnie między nacjami i odkrywamy tajniki magii. Jest to gra od ponad sześciu lat rozwijana przez firmę Blizzard. Marka ta doczekała się kilkudziesięciu rozszerzeń i dwóch dużych dodatków urozmaicających internetową grę a sama fabuła jest ciągle rozwijana i z miesiąca na miesiąc dostarcza nowych wrażeń i przygód.

Sam osobiście jako fan świata Warcrafta z niepewnością i lekką obawą zabierałem się za książkowe dzieło. Myślałem sobie, że książka będzie słaba i tylko zniszczy mój pogląd o ciekawej fabule i historii świata znanego przeze mnie z gier. Na szczęście moje obawy były bezpodstawne, bo książka zachwyciła mnie i wyjaśniła kilka ważnych spraw, o których była zaledwie mała wzmianka w angielskiej wersji World of Warcraft. Sama książka sprzedała się w wielu milionach egzemplarzy, co udowodniło, że na podstawie gry może powstać także wyśmienite dzieło literackie.

Przedstawiłem kilka różnych zależności literatury i gier komputerowych. Udowodniłem, że ich fabuły mogą się uzupełniać lub też ukazywać tą samą historię z innej perspektywy. Pozwalają także naoczne przeżyć wydarzenia znane z zupełnie innego medium, oraz dają możliwość wcielenia się w postać swego ulubionego bohatera znanego z książki. Rozrywka elektroniczna w odróżnieniu od literatury to świeży odłam kultury. I o ile książki przeszły już swoją ewolucję i kolejne zmiany przychodzą bardzo wolno, tak przemiany na lepsze w grach następują z zawrotną prędkością. W ciągu kilkudziesięciu lat świat gier komputerowych zmienił się drastycznie, a następne zmiany są ciągle w trakcie przygotowań. Gry komputerowe oferują nam w pełni interaktywny świat, w którym to od nas zależy jak potoczy się cała historia, jaką drogą osiągniemy nasz cel i jak świat w grze będzie wyglądał, to duża zaleta, której książka nigdy nie będzie oferowała swoim odbiorcom.

Moim zdaniem granice między światem literatury i gier komputerowych będą zacierały się coraz bardziej. Samo zjawisko przenikania się światów będzie w pełni powszechne i za parę lat nie będzie dziwiło ludzi już wcale. Mimo że gry komputerowe stają się coraz bardziej powszechną i dopracowaną formą rozrywki, to zawsze będą osoby, które przekładają dobrą książkę nad multimediami, dlatego też filmy czy gry nigdy nie wyprą literatury. Co więcej są osoby, które negują gry komputerowe, widząc tylko ich wady. Ja uważam, iż lepiej byłoby cieszyć się, że przygoda i świat jakże inny niż ten nasz codzienny nie ma już tylko "wyłączności" na jedno słuszne medium. Sądzę, iż dobrze, gdy świat przedstawiony w książce doczeka się ekranizacji, jak i adaptacji growej, dzięki czemu pozna go więcej ludzi... A czy nie o to w tym wszystkim chodzi?


http://myanimelist.net/signature/Angerdragon.png

Offline

#2 2012-10-10 13:19:39

 VELO

6th Division Taicho

9944902
Zarejestrowany: 2011-12-26
Posty: 28
Punktów :   
Ulubione Anime: Code Geass
Ulubiona Manga: Bladesides
Ulubiony Bohater: Byakuya VELO
WWW

Re: "Rodzaje zależności gier komputerowych i książek" - praca maturalna

Wydaje mi się ze twoja praca jest troszkę "Out of Date" , na dodatek nie zgodzę się z paroma twoimi twierdzeniami .
Prymitywne instancje kulturowe występują w wszystkich mediach nie tylko w grach ,ale w filmach i książkach też. Fakt że w książkach jest ich mniej ,ale czy w dzisiejszych czasach gry nie są już tylko top endami?? Większość prostych "prymitywnych, brutalnych,..." gier niema praw bytu teraz. Rynek gier jest bardzo wymagający.(mowie o grach "pełnych" a nie o grach na facebooka)
Książka daje więcej możliwości przekazu?? Ja się z tym nie zgodzę bo w książce jest tylko tekst(taki sam tekst może być użyty w grze[nie zapominajmy o pierwszych grach tekstowych]) a w grze mamy tekst i MUZYKE(muzyka jest bardzo rozbudowana forma przekazu) i grafikę , choć grafika może być + jak i - . Żeby skontrować książki można porównać je z VisualNovel. Co do ograniczeń technologicznych to w dobie 3d,4d i wirtualnych światów a nawet sterowania neuronowego zaczynam się zastanawiać czy takie ograniczenia są realne czy np prawdziwym ograniczeniem nie jest chęć zysków i zimna kalkulacja.
Harry Potter  idealnym przykładem ewolucji?? Może był bo jego ostatnia cześć nie jest topowym osiągnięciem.

Film i gry nigdy nie wyprą literatury?? To dlaczego organizowane są akcje czytaj Polsko itp.
jeżeli miałeś na myśli ze są wierni fani to przypomnę ci ze czas płynie a ludzie się starzeją

Offline

#3 2012-10-10 17:57:38

 Anger of Dragon

Gniew Smoka

9492707
Skąd: Płock
Zarejestrowany: 2011-12-21
Posty: 218
Punktów :   
Ulubione Anime: Steins;Gate
Ulubiona Manga: Naruto
Ulubiony Bohater: Shikamaru Nara
WWW

Re: "Rodzaje zależności gier komputerowych i książek" - praca maturalna

Nie bierzesz bardzo ważnej rzeczy pod uwagę: "To była praca maturalna" A więc trochę wazeliny dla pań egzaminujących to podstawa;P Jeśli masz dostać za to ocenę, to weź idź im powiedz: "Pani przedmiot jest do dupy, bo i tak nikt nie zacznie czytać książek, bo są gry komputerowe"


http://myanimelist.net/signature/Angerdragon.png

Offline

Darmowe liczniki

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
studio kopiowania kaset mokotów https://nerko.pl/ domki letniskowe sobieszewo gta forum sjuliet